Ana Sayfa


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Çar, 03 Mar 2021 ]
Toplam 6 ziyaret
1 benzersiz ziyaretçi

azdavay-bakirci » Kültür & El sanatlarımı

AZDAVAYDA'DA KÜLTÜR, FOLKLOR VE EL SANATLARI


       Azdavay bir sanayi merkezi olmadığı için bu yüzden göçün en çok yaşandığı ilçede sosyal hareketlilik düşük seviyededir. En yoğun nüfus artışının sağlandığı dönem yaz aylarıdır. Bu dönemde Kastamonu'nun en hareketli ilçesi olmaktadır. İlçede özel sektör olarak maden işletmeciliği, konfeksiyon atölyeleri, orman işçiliği, hayvancılık ve küçük çaplarda tarım yapılmaktadır. Son yıllarda seracılık yaygınlaşmaya başlamış durumdadır. Bu sebeple genellikle İstanbul başta olmak üzere çeşitli büyük şehirlere göç mevcuttur. Hatta bazı köyler ve mahalleler tamamen boşaltılmış durumdadır. Öğrenci yokluğundan köy okulları kapatılmıştır.

      Azdavay´da gerek ekonomik gerek kültürel ve gerekse sosyal gelişme yavaş bir seyir takip etmektedir. Bu bakımdan bir takım gelenek ve görenekler bu günün şartlarına uygun olmasa da birdenbire ortadan kalkmamıştır. Günün şartları icabı bazılarının yavaş yavaş unutulduğu bazılarının da yeni biçimler aldığı görülmektedir. Eskiden Azdavay´ın her mahallesinde bir köy odası bulunurdu. Bunlar düğün ve bayramlarda misafir ağırlamakta kullanılırdı. Çoğu zaman burada toplanan köylü çeşitli eğlence ve oyunlar düzenlerdi. Köyün çocuklarına burada kuran kursları açılırdı. Günümüzde yok olan bu köy odalarını canlandırmak amacıyla bazı köylerdeki halk yeniden köy odası inşa etme girişiminde bulunmaktadır ve bayramlarda köylerde toplanıp köy odalarında bayramlaşıp, hasret giderme geleneği yavaş yavaş tekrar canlandırılmaktadır,      Günümüzde halen yöresel kıyafeti kadınlarımız giymektedir. Azdavay´a mahsus olan bu kıyafet çok çeşitlilik arz eder. Bu kıyafetin önlük kısmı halen ev tezgahlarında dokunmaktadır. Bağlık kısmı ise elle işlenmektedir. Azdavay oyunları adı altında yöresel oyunları halen folklor ekiplerince oynanmaktadır.

      Yörede ekmek olarak sac üzerinde günlük olarak serme adı verilen ekmek çeşidi yapılır. Sac üzerinde yapılan ekmeğin tek tek olarak pişirilenine bişi denilir. Bişi olarak yapılan ekmekten börek çeşitleri yapılmaktadır. Aynı ekmekten deli oğlan sarığı denilen baklava çeşidi yapılır. Bu ekmekten yapılan ıslama denilen yemek çeşidinde yufkaların arasına tavuk eti, mantar, ceviz içi de katılır. Özellikle mısır unundan su ile pişirilerek hazırlanan hamurdan kaşıkla yuvarlak şekiller verilerek yapılan üzerine ayran, pekmez veya bal şurubu dökülerek hazırlanan Malak diğer adıyla köle hamuru da yöreye özgü yemek çeşididir. Ormandan toplanan kabalak otu, kabak çiçeği ve pırasan sarılarak yapılan dolmalarda yöreye özgüdür. Kır bitkileri olan kızılcık, kızamık ve kuşburnundan çeşitli marmelât ve ekşi yapılmaktadır. Kuşburnu yoğurdu vitamin açısından çok zengindir. Yine ormanlardan toplanan ıspıt otundan yapılan yumurtalı kavurma çok lezzetlidir.

      Halk Eğitimi Merkezi Müdürlümüzce İlçe Kaymakamlığının koordinatörlüğünde istihdamı geliştirici projeler hazırlanmış bunlardan bazıları Kilimcilik projesi, Ağaç işleri projesi , Konfeksiyon ve Folklorik Bebek Yapımı projeleridir. Bu projelerden bazıları denenmiş olup Kilimcilik ilk defa İlimize Müdürlüğümüzce 1994-1995 öğretim yılında getirilmiş, bu gün diğer ilçelere de yayılmıştır. Daha sonra konfeksiyon projesi hayata geçirilmiş, bu proje özel sektörle işbirliği içinde İş ve İşçi Bulma Kurumu, Kastamonu Çıraklık Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Azdavay Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak uygulanmış bu gün ilçemizde 63 gence iş imkanı sağlanmış Konfeksiyon atölyesinde çalışan bu 63 kişinin 29.01.2004 tarihi itibari ile aldığı ücret asgari ücrettir. Sona eren Folklorik Bebek Yapımı Kursunda üretilen bebekler için Pazar araştırması yapılmakta Kastamonu El sanatları çarşısında bir esnafa, Ilgaz Montaine Evleri satış reyonuna numuneler bırakılmıştır. İlçemize gelen turistler tarafından ilgi gören bebekler bazı evlerde üretimi yapılıp, ilçe içerisinde de bazı dükkanlarda satışı yapılmaktadır.

Görülmesi Gereken yerleri :

 


Bu sayfaya henüz yorum yazılmadı.

Editör Bilgileri

OSMAN


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi